fbpx
×

Meta Teklif Stratejileri

Meta reklam ayarları tarafında seçmiş olduğunuz teklif stratejileri reklamlarınızın girmiş olduğu açık artırmalarda sizin adınıza nasıl teklf vereceği konusunda bilgi verir.

Doğru yapılandırılmış bir teklif stratejisi ile satışlarınızda, müşteri sayınızda veya marka, erişiminizde artış yakalamak gibi ölçülebilir sonuçlar alabilirsiniz.

Meta Teklif Stratejileri

Meta reklamlarında kullanacağınız 3 farklı teklif stratejisi vardır;

1. Harcama Temelinde Teklif Stratejisi

Bütçenizin tamamını harcamaya ve mümkün olan en çok sonucu veya değeri elde etmenize yardımcı olur.

En yüksek hacim: Bütçenizden elde edebileceğiniz yayın ve dönüşüm sayısını en üst seviyeye çıkarmaya yardımcı olacak bir teklif stratejisidir.

Örneğin, bir organizasyon firması katılım başına ücretin önemli olmadığı yaklaşan bir müzik festivaline mümkün olduğunca fazla kişinin katılmasını sağlamak için en yüksek hacim
yöntemini kullanabilir.

En yüksek değer: Bütçenizi harcayarak ürünleriniz arasından en pahalı olanları satmak için veya değerli alışverişler getirmek için size yardımcı olan bir teklif stratejisidir.

Örneğin, bir çiçekçi en yüksek değer stratejisini kullanarak mümkün olan en yüksek sayıda buket satmayı amaçlayabilir ve bunu yaparken de değeri maksimuma çıkarmak için nispeten daha pahalı olan buketleri satmaya odaklanabilir.

2. Hedef Temelinde Teklif Stratejisi

Bu teklif stratejisi ile ulaşmak istediğiniz bir ücret veya değer ayarlarsınız.

Sonuç başına ücret hedefi: Meta’nın sunduğu teklif stratejisi seçeneklerinden biridir ve size reklam açık artırmasında nasıl teklif vereceğinizi söyler.

Belirttiğiniz hedef tutar, sonuçları en üst düzeye çıkarmak için gereken yükseklikte dinamik olarak teklif verirken kampanya süresi boyunca sunmaya çalışılan ortalama tutardır.

Bu, sonuç başına ortalama ücretin, belirlenen tutarı aşabileceği anlamına gelir.

Örneğin, alışveriş için optimizasyon yapan bir bayi, ücret tutarını, ortalama olarak kârlılığını koruyacak olan alışveriş başına ücret olarak ayarlayabilir.

Not: Sonuç başına ücret hedefi, sınırlarına bağlı kalınacağını garanti edilmez.

Reklam harcamasının getirisi hedefi: Reklam harcamasının getirisini kampanyanızın süresi boyunca ortalama tutar civarında tutmak için kullanabileceğiniz bir teklif stratejisidir.

Örneğin, 100 TL’lik bütçenizin yaklaşık 110 TL alışverişle (yani %110 getiriyle) sonuçlanmasını istiyorsanız reklam harcamasının getirisi kontrolünüzü 1,100 olarak
ayarlamanız gerekir.

Not: Reklam harcamasının getirisi tutarına bağlı kalınacağını garanti edilmez.

Reklam harcamasının getirisi hedefi:Reklam harcamasının getirisini kampanyanızın süresi boyunca ortalama tutar civarında tutmak için kullanabileceğiniz bir teklif stratejisidir.

3. Manuel Teklif Stratejisi

Manuel teklif stratejisi ile farklı reklam açık artırmalarında ne kadar teklif verebileceğinizi kontrol altında tutabilirsiniz.

Teklif üst sınırı: Teklif üst sınırı teklif stratejisini kullanarak bir teklif kontrolü ayarladığınızda, bir açık artırmada harcayabileceğimiz maksimum tutarı belirlemiş olursunuz. Teklif üst sınırı, öngörülen dönüşüm oranlarını çok iyi bilen ve doğru teklifi hesaplayabilen reklamverenler için tasarlanmıştır.

Örneğin, teklif kontrolünüzü 5 TL olarak belirlerseniz ve 5,01 TL’lik 100 adet optimizasyon olayına teklif verme fırsatı doğarsa, algoritma bunlardan hiçbirini yakalamaya çalışmaz (aynı senaryoda ücret kontrolünüz 5 TL olursa algoritma büyük olasılıkla hepsini yakalamaya çalışır).

Ücret kontrolü yerine teklif kontrolünü, sadece aldığınız tüm optimizasyon olaylarının ücreti üzerinde sıkı bir kontrol sahibi olmanızı gerektiren durumlarda tavsiye ediyorum.

Bu yazımda sizlerle Meta’da Teklif Stratejilerini anlattım. Umarım faydalı olmuştur.

Kafanıza takılan herhangi bir konu olursa daima benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımda dijital pazarlama ile ilgili güncel bilgi paylaşımlarında bulunuyorum. Beni sosyal medya hesaplarımdan takip etmek isterseniz linkleri aşağıya bırakıyorum.

Kendinize çok iyi bakın, bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

https://www.instagram.com/aliyanarofficial

https://www.youtube.com/c/aliyanarofficial

https://www.twitter.com/aliyanaroffical

Güncel İçerikler İçin Instagram Hesabımı Takip Edin!