fbpx

Facebook Pixel Kodu Nedir?

Facebook Pixel Kodu, web sitenize gelen ziyaretçilerin siteniz üzerinde gerçekleştirdiği eylemler konusunda size bazı bilgiler sağlayan bir kod parçacığıdır. Örneğin; Sitenizi ziyaret etmiş bir kullanıcının hangi sayfalara tıkladığı, hangi ürünleri sepetine eklediği vb. işlemler konusundaki verilere rahatlıkla ulaşmanızı sağlar. Facebook Pixel kullanabilmek için işletmenizin bir web sitesi olması gerekmektedir.

Facebook Pikseli ayarladıktan sonra, birisi internet sitenizde bir eylem gerçekleştirdiğinde bu piksel harekete geçer. Örneğin; Bir ziyaretçi bir ürünü alışveriş sepetine eklemek veya alışveriş yapmak gibi bir aksiyon alırsa Olay Yöneticisi’ndeki Facebook Pixel sayfanızda görüntüleyebileceğiniz bu eylemleri veya olayları alır. Buradan, müşterilerinizin gerçekleştirdiği eylemleri görebilirsiniz.

Facebook Pixel’e Ulaşma

Facebook ADS Managera erişim sağlayarak sol üst kısımda bulunan nokta (işletme araçları) butonuna tıklayın. “İşletmeyi Yönetme” başlığı altında bulunan “Olay Yöneticisi” başlığına tıklayın.

Facebook Pixele Nasıl Ulaşılır

Facebook Pixel Kurulumu

Gelen sayfada sol üst kısımdaki yeşil (+) buton olan “Veri Kaynaklarını Bağlayın”butonuna tıklayın.

Facebook Pixel Kurulumu

Gelen pencereden 1. seçenek olan “Web” seçeneğini seçin.

Facebook Pixel Kurulumu

Gelen pencereden 2. seçenek olan “Facebook Pikseli” seçeneğini seçin.

Facebook Pixel Kurulumu

Bu pencerede ilk kutucuğu doldurarak Pikselinize bir ad verin. Eğer siteniz WordPress, Opencart gibi hazır altyapıya sahipse Url kısmına web sitesi adresinizi girip “otomatik kurulum” yapabilirsiniz. Eğer hazır bir altyapı kullanmıyorsanız Url yazmadan devam et butonuna tıklayarak “manuel kurulum” gerçekleştirebilirsiniz.

Facebook Pixel Kurulumu

Url alanını doldurmadan ilerlediğimizde karşımıza 2 adet seçenek penceresi gelmekte. Kodu “manuel” olarak yüklemek için 1. seçeneği seçebilirsiniz. Eğer siteniz hazır bir altyapıya sahipse “otomatik yükleme” için 2. seçeneği seçip ilerleyebilirsiniz.

Facebook Pixel Kurulumu

Manuel seçim yaptığınızda size verilen kod parçacığını web sitenizin <head></head> tagları arasına yapıştırıp ilerleyin.

Facebook Pixel Kurulumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir