fbpx
×

Facebook ve Instagram Reklamlarının Performasını Arttırmak İçin 4 İpucu

Birçok reklamveren işletme ve şahıslar Facebook ve Instagram reklamlarının istediği performansı göstermediği ve reklamlardan yeteri miktarda dönüş alamadıklarını belirtiyorlar. Bu konuda sizler için derlemiş olduğum bir kaç öneride bulunacağım.

Facebook ve Instagram Reklam Bütçeleri

Facebook ve Instagram reklam bütçeleri reklam performansınıza etki eden en önemli faktörlerden birisidir. Meta algoritması, yeterli bir reklam bütçesi ile reklamlarınızı birçok kullanıcıya ulaştırararak, reklamlarınızda eylem gerçekleştirme olasılığı yüksek kullanıcıları öğrenebilir.

Son dönemlerde dijital platformlar üzerinde yapılan değişiklikler reklamverenlerin kullanabileceği verilerin azalmasına sebep olurken, bazı işletmeler ve şahıslarsa reklam performanslarında düşüşler yaşarken daha fazla reklam ücretleri ile karşılaştı.

Bu nedenle reklamlara ayırmış olduğunuz bütçeden daha fazla verim alabilmeniz adına ve reklam ücretlerini düşürmek için sizlerle 4 adet ipucu paylaşacağım.

1. Kampanya ve reklam setlerinizi birleştirin

Reklam setlerinizi ve kampanyalarınızın sayısını azaltmak Meta’nın reklam açık arttırmasında rekabet etmesine olanak sağlayacaktır. Reklam setlerinizi birleştirmek reklamlarınızın öğrenme modundan hızlıca çıkmasına ve performansının artmasına yardımcı olacaktır.

  • Hedef kitleleri çakışan ve özellikle yetersiz performans gösteren reklamları ve reklam setlerini duraklatın. 
  • Farklı hedef kitlelere veya reklam alanlarına sahip olan ancak aynı kreatifi içeren reklam setlerini birleştirmeyi deneyin.
  • Kampanyalarınızın müşteri bulma ve dönüşümler gibi farklı reklam verme amaçları yoksa tek seferde yalnızca bir kampanya yayınlamayı deneyin

2.Hedef kitlenizi genişletin

Dijital pazarlama faaliyetlerine yeni giren bir işletmeyseniz başlangıçta kampanya hedeflerinizi daraltılmış bir hedef kitleye değil, konum, yaş veya cinsiyet gibi hedefleri seçerek çıkmalısınız. Böylelikle daha düşük bir CPA (Eylem Başına Maliyet) elde etmiş olursunuz.

  • Yalnızca, konum, cinsiyet ve yaş hedeflemesini kullanın.
  • Detaylı hedefleme eklerseniz detaylı hedefleme genişletmesinin açık olmasına dikkat edin.
  • Reklam setinizi oluştururken “hedef kitle tanımı” kısmında Tahmini Hedef Kitle Büyüklüğü’ne bakın.

Bütçeniz dahilinde daha fazla kişiye erişebilmek için hedef kitlenizi genişletmeyi deneyin. Çoğu reklamveren için en az 2 milyon kişiden oluşan bir hedef kitle idealdir.

3.Advantage+ reklam alanlarını açın
Advantage+ reklam özelliğini aktif etmeniz halinde algoritma sizin için Facebook, Instagram, Audience Network ve Messenger’da en uygun ücretli seçenekleri arar. Bu sayede sistem, reklamların nerede en düşük ücretle en iyi sonuçları sağlayacağını gerçek zamanlı olarak belirleyebilir.

  • Advantage+ reklam alanlarını kullanmak için Reklam Yöneticisi’nde reklam setinizi oluştururken bu seçeneği belirleyebilirsiniz.

4.Reklamınızın mobil uyumlu olmasına dikkat edin

Kullanıcılar reklamlarınıza cep telefonlarından baktığı için video içerikli Reklam kreatiflerinizin boyutunun dikey formatta 9:16 oranında olmasına dikkat edin. Yapılan bir araştırmaya göre 15 saniye uzunluğunda Mobil öncelikli video reklam kratifi kullanan işletmeler mobil öncelikli kreatif kullanmayan işletmelere göre %12 oranında daha düşük CPA (eylem başına maliyet) elde etmiştir.

  • Reklam Kreatiflerinizin mobil öncelikli olmasına dikkat edin.
  • Video uzunluğunuz en fazla 15 saniye olsun.
  • Video reklamlarında ilk 3 saniyede dikkat çekecek videolara yer verin ve ana markanızı veya ürün mesajınızı öne çıkarın.

Reklam bütçenizden daha fazla verim alabilmek için aşağıdaki ipuçlarınıda deneyin.

Facebook ve Instagram reklamlarında A/B testleri
Kampanya, reklam setleri, reklam kreatifleri veya hedef kitlelerin performansını test ederek en iyi performans sergileyeni bulabilmek için Meta’nın A/B test aracını kullanabilirsiniz.

Meta sizin için bütçenizi iki seçenek arasında paylaştırarak doğru seçeneği bulmanıza yardımcı olur.

Gerçekleştirdiğiniz testler sonucunda doğru seçimi yaparak reklam ücretlerini düşürüp, daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Reklamlarınızı en az 7 Gün boyunca yayınlayın
Algoritmanın optimizasyon yapmasını sağlamak için reklamlarınızı en az 7 gün boyunca yayınlamanız gerekir. Bu da bütçenizden en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olur. Sonuç almak için acele etmeyin.

Kampanya amacını doğru şekilde belirleyin
Kampanya ayarlarınızı yapılandırırken işletme hedefleriniz için kampanya amacını doğru şekilde belirleyin.

Reklamlarınızı her zaman açık tutmaya özen gösterin
Reklamlarınızda “her zaman açık” özelliğini aktif tutun. Bu özellik reklamlarınızdan gelecek dönüşlerin artmasına yardımcı olabilir

Güncel İçerikler İçin Instagram Hesabımı Takip Edin!