fbpx
×

Google Ads Açık Artırma Bilgileri Nedir?

Google Ads Açık Artırma Bilgileri, her bir Google aramasındaki belirli bir arama için hangi reklamların sayfada hangi sıralamada gösterileceğine (veya herhangi bir reklamın gösterilip gösterilmeyeceğine) karar verilen süreçtir. Bir rakibiniz sizden daha yüksek teklifler verse bile, alaka düzeyi yüksek anahtar kelimelere ve reklamlara sahipseniz daha düşük fiyatla daha yüksek bir konum kazanabilirsiniz.

Google ADS’te Rekabet Etiğiniz Rakipleri Analiz Etme

Google ADS üzerinde bulunan Açık Arttırma Bilgileri başlığına tıklayarak rekabet halinde olduğunuz rakipleri analiz edebilirsiniz.

Açık Arttırma Bilgileri rakiplerinizin reklamlarının ve sizin reklamlarınızın aşağıdaki verilerini sağlar;

  • Gösterim Payı
  • Çakışma Oranı
  • Üst Konumda Bulunma
  • Oranı Daha Üst Konum Oranı
  • Sayfanın Üst Kısmı Oranı
  • Mutlak Sayfanın Üst Kısım Oranı
  • Geçiş Payı

Kampanya, Reklam Grubu, ve Anahtar Kelimelerinizin Açık Arttırma Bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Açık Artırma Bilgilerine Ulaşma

Gösterim Payı, aldığınız gösterim sayısının, almaya uygun olduğunuz tahmini gösterim sayısına bölümüyle elde edilen orandır. 

Gösterim payı = gösterim sayısı / toplam uygun gösterim sayısı 

Alabileceğiniz gösterimler, mevcut reklamlarınızın hedefleme ayarları, onay durumları, teklifleri ve Kalite Puanları temel alınarak belirlenir. Bu sayı, günde bir kez güncellenir. Yani; rakiplerinizin ve sizin reklamlarınızın aldığı gösterim oranıdır. Gösterim payı sayesinde, teklifinizi veya bütçenizi artırdığınızda reklamlarınızın daha fazla kullanıcıya ulaşıp ulaşmayacağını anlayabilirsiniz.

Çakışma Oranı Nedir?

Çakışma Oranı, Birlikte yayınlanma oranı’da denilen reklamınızın diğer bir reklamverenin reklamıyla aynı açık artırmada aynı anda gösterim alma sıklığıdır. Yani; rakiplerinizin ve sizin reklamınızın aynı anda gösterim alma oranıdır. 

Örneğin, açık artırma bilgileri raporunuzda diğer rakiplerinizden birinin çakışma oranı sütununda “%60” yazıyorsa bu durum, reklamınızın her 10 gösteriminin 6’sında bu rakibin reklamının da gösterildiği anlamına gelir.

Daha Üst Konum Oranı Nedir?

Daha Üst Konum Oranı, aynı açık artırmada başka bir reklamverene ait reklamın sizin reklamınızla aynı anda gösterildiği durumda, diğer reklamının sizin reklamınızdan daha yüksek bir konumda gösterilme sıklığıdır. 

Örneğin, açık artırma bilgileri raporunuzda diğer rakiplerinizden birinin “Daha üst konum oranı” sütununda “%5” yazıyorsa bu durum, rakibinize ait reklamın, sizin reklamınızla aynı anda gösterildiği 100 gösterimden 5’inde sizinkinden daha üst konumda gösterildiği anlamına gelir.

Sayfanın Üst Kısmı Oranı Nedir?

Sayfanın Üst Kınmı Oranı, reklamınızın (veya hangi satırı görüntülediğinize bağlı olarak rakibinizin reklamının) arama sonuçlarının üst kısmında gösterilme sıklığını belirtir. 

Örneğin, 100 gösterimden 20’si organik arama sonuçlarının üzerindeki konumlardan herhangi birinde gerçekleşmişse sayfanın üst kısmı oranı %20 olur.

Mutlak Sayfanın Üst Kısmı Oranı

Mutlak En yüksek Gösterim Oranı, organik arama sonuçlarının üzerindeki ilk reklam olarak gösterilen gösterimlerinizin yüzdesidir. Örneğin, bir reklamın 100 gösteriminden 10 tanesinde söz konusu reklam organik arama sonuçlarının üzerindeki ilk reklam olarak gösterilmişse mutlak sayfanın üst kısmı oranı %10 olur.

Geçiş Payı Nedir?

Reklamınızın sıralamasının açık artırmada rakibinizin reklamından ne sıklıkla daha yüksek olduğunu veya rakibinizin reklamı gösterilmezken sizin reklamınızın ne sıklıkla gösterildiğini belirtir. 

Örneğin, açık artırma bilgileri raporunuzdaki diğer reklamverenlerden birinin “Geçiş payı” sütununda “%20” yazıyorsa bu durum, reklamınızın diğer reklamverenin reklamından daha sık gösterildiği anlamına gelir. Bu durum ayrıca, almaya uygun olduğunuz her 10 gösterimden 2’sinde diğer reklamverenin reklamı gösterilmediğinde sizin reklamınızın gösterildiği anlamına da gelebilir.

Bu yazımda sizlere Google Açık Artırma Bilgileri hakkında bazı bilgiler verdim. Umarım faydalı olmuştur.

Kafanıza takılan herhangi bir konu olursa daima benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımda dijital pazarlama ile ilgili güncel bilgi paylaşımlarında bulunuyorum. Güncel bilgiler paylaştığım sosyal medya hesaplarımdan beni takip etmek isterseniz linkleri aşağıya bırakıyorum.

Kendinize çok iyi bakın, bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

https://www.instagram.com/aliyanarofficial

https://www.youtube.com/c/aliyanarofficial

https://www.twitter.com/aliyanaroffical

Güncel İçerikler İçin Instagram Hesabımı Takip Edin!