fbpx
×

Google Ads Whatsapp Dönüşümlerini Ölçme

Google Ads kampanyalarından web sitenize gelen kullanıcıların whatsApp, telefon tıklamaları, form dönüşümleri gibi verileri ölçümleyebilirsiniz.

Google Tag Manager Aracı Yardımı İle WhatsApp Dönüşümlerini Ölçme

WhatsApp tıklamaları gibi kullanıcıların web siteniz üzerinde gerçekleştirdiği tıklamaları ölçmenin en sağlıklı yolu Google Tag Manager aracını kullanmaktır.

Adım 1: Google Ads paneline giderek “Araçlar ve Ayarlar” butonuna tıklayarak açılan pencereden “Ölçüm” başlığı altındaki “Dönüşümler” bağlantısına tıklayın.

Adım 2: Açılan ekranda mavi renkli “Yeni Dönüşüm İşlemi” butonuna tıklayın.

Adım 3: Açılan ekranda “Web Sitesi” seçeneğine tıklayın.

Adım 4: Açılan pencereden dönüşümleri ölçmek istediğiniz web sitesi adresinizi sizden istenen alana girerek sağdaki “Tara” butonuna tıklayın.

Adım 5: Gelen ekranın en altına inerek “Manuel Dönüşüm İşlemi Ekleyin” bağlantısına tıklayın.

Adım 6: Açılan pencerede “Hedef ve işlem optimizasyonu” seçeneğini “Giden Tıklama” olarak seçin. “Dönüşüm Adı” alanına bir isim girin ve “Değer” seçeneğini “Bu dönüşüm işlemi için değer kullanma” olarak belirleyin. Ekranın alt kısmında bulunan seçenekleri görseldeki gibi bırakın ve sol alttaki “Tamam” butonuna tıklayın.

Adım 7: Açılan ekranda “Kaydet ve Devam Et” butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana geçiş yapın.

Adım 8: Gelen ekranda “Google Etiket Yöneticisini Kullanın” sekmesine tıklayın

Not: Eklemiş olduğunuz dönüşüme bağlı olarak sizin için bir adet “Dönüşüm Kimliği” bir de “Dönüşüm Etiketi” oluşturulmuş olacaktır. Bu bilgileri “Google Tag Manager” hesabınızda dönüşümü eklerken kullanacaksınız.

Adım 9: https://tagmanager.google.com/ adresine giderek “Google Tag Manager” hesabınızı oluşturduktan sonra açılan pencereden mavi renkli “Hesap Oluştur” butonuna tıklayarak sizden istenen alanları doldurun. İşlemi yaptıktan sonra size verilen “scriptleri” web sitenizde belirtilen bölümlere eklemeniz gereklidir.

Adım 10: Tag Manager ekranının sol bölümünde bulunan “Tetikleyiciler” sekmesine tıklayara ve hemen sonrasında ekranın sağındaki “Yeni” butonuna tıklayın.

Adım 11:Tetikleyici” adını girdikten sonra “Tetikleyici Yapılandırması” kısmının üzerine tıkladığınızda çıkan “Kalem” ikonuna tıklayın.

Adım 12: Açılan pencereden verileri “Tetikleyici Türü” seçeneğini “Yalnızca Bağlantılar” olarak seçin.

Adım 13: Açılan pencerede “Bazı Bağlantı Tıklamaları” seçeneğini seçin. “Click Url” seçerek karşısındaki alana whatsApp bağlantınızı girerek sağ üstteki “Kaydet” butonuna tıklayın.

Adım 14: Sol bölümde yer alan “Etiketler” sekmesine hemen ardından sağ kısımdaki “Yeni” butonuna tıklayın.

Adım 15: Açılan pencereden “Etiket” adını “Dönüşüm Bağlayıcı” olarak yazarak “Etiket Yapılandırması” üzerine tıkladıktan sonra gelen “Kalem” ikonuna tıklayın. Gelen pencerede “Dönüşüm Bağlayıcı” başlığını tıklayın. 

Adım 16: “Tetikleyici” kısmına tıkladığınızda çıkan “Kalem” ikonuna tıklayın ve oradanda “All Pages” tetikleyicisini seçerek “Kaydet” butonuna tıklayın.

Adım 17:Etiketler” sekmesindeyken Ekranın sağ kısmındaki “Yeni” butonuna tekrar tıklayın. Açılan pencerede “Etiket” adını “Whatsapp Tag” olarak girin. “Etiket Yapılandırması” kısmında çıkan kalem ikonuna tıklayarak açılan pencerede “Google Ads Dönüşüm İzleme” seçeneğini seçin.

Adım 18: Açılan pencerede “Dönüşüm Kimliği” ve “Dönüşüm Etiketi” alanlarına Google Ads’in vermiş olduğu bilgileri doğru şekilde kopyalayın.

Adım 19: Ekranın en altına inerek “Tetikleyici” bölümüne tıklayın ve eklemiş olduğunuz “Whatsapp Tıklaması” isimli tetikleyiciyi seçerek sağ kısımda bulunan “Kaydet” butonuna tıklayın.

Adım 20: Tüm bu adımları tamamladıktan sonra “Google Ads” ekranına dönerek “Tamam” butonuna tıklayın.

Adım 21: Google Tag Manager ekranına dönerek ekranın sağındaki mavi renkli “Gönder” butonuna tıklayın ve açılan pencereden “Yayınla” butonuna tıklayarak işlemi bitirin.

Not: Dönüşüm etiketinizin sağlıklı çalışıp çalışmadığını Tag Manager ekranındaki “Önizleme” butonuna tıklayıp web sitesi adresinizi girip test edebilirsiniz. Eğer sağlıklı çalışıyorsa etiketinizi yayınlayabilirsiniz.

Bu yazımda sizlerle Google Ads Whatsapp Dönüşümlerini Google Tag Manager aracı yardımı ile nasıl  ölçümleyebileceğinizi detaylı şekilde anlattım. Umarım faydalı olmuştur.

Kafanıza takılan herhangi bir konu olursa daima benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımda dijital pazarlama ile ilgili güncel bilgi paylaşımlarında bulunuyorum. Beni sosyal medya hesaplarımdan takip etmek isterseniz linkleri aşağıya bırakıyorum.

Kendinize çok iyi bakın, bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

https://www.instagram.com/aliyanarofficial

https://www.youtube.com/c/aliyanarofficial

https://www.twitter.com/aliyanaroffical

Güncel İçerikler İçin Instagram Hesabımı Takip Edin!