fbpx
×
Kapatılan Facebook Reklam Hesabı Sorunları ve Çözümleri

Kapatılan Facebook Reklam Hesabı Sorunları

Son zamanlarda sıkça yaşadığınız ve keyfinizi kaçıran Facebook Reklam Hesabı Kapatılma veya Durdurulma sorunları ile ilgili detaylı bir yazı yazarak sizleri doğru şekilde yönlendirmek istedim.

Facebook insanlar ve işletmeler arasında güvenli bir ortam oluşturmak için ilkelerine aykırı davranan veya güvensiz bulduğu kullanıcıların reklam hesaplarını durdurmakta veya direkt olarak kapatmaktadır. Farkında olarak veya olmayarak yapmış olduğunuz işlemlerden dolayı suçlu veya suçsuz siz de keyif kaçıran bu durumun mağdurlarından olabilirsiniz.

Bu yazıda sizlere kapatılan veya durdurulan Facebook reklam hesapları üzerinde yapılan hataları ve çözümlerini madde madde açıklıyorum;

Reklam hesabı açmadan ya da reklam çıkmadan önce size 2 önemli önerim olacak.

1.) Öncelikle reklamını yapacağınız gönderinin veya ürünün Facebook Reklam İlkelerine aykırı olmamasına dikkat edin. Reklam hesabı açmadan önce veya reklam çıkmadan önce kesinlikle bu ilkeleri okumanızı öneririm!

https://www.facebook.com/policies/ads/

2.) Diğer bir husus ise eğer Facebook Business Manager kullanıyorsanız reklam hesabınıza güvendiğiniz farklı bir Facebook kullanıcısını, yönetici olarak atamanızdır. Reklam hesabınız kapatılsa bile o kişinin hesabından reklamları yönetebilirsiniz.

Facebook Reklam Hesaplarında Yapılan Hatalar

1.) Yeni açılan Facebook Hesabı

Eğer Facebook Reklam Hesabınızı, yeni açtığınız bir Facebook profili üzerinden oluşturduysanız, Facebook bu işlemi güvensiz bularak reklam hesabınızı durdurmuş ya da kapatmış olabilir. Size önerim uzun süredir aktif kullandığınız bir Facebook Profili üzerinden reklam hesabı oluşturmanız olacaktır.

2.) Uygunsuz Kredi Kartı veya Banka Kartı Bilgileri

Reklam hesabı kimin adına açıldıysa, ödeme yöntemlerinde kullanılan kredi kartı veya banka kartı bilgileri de o kişiye ait olmalıdır. Aksi takdirde Facebook bu durumu güvensiz bulup reklam hesaplarını kapatabiliyor.

3.) Başarısız Ödeme

Facebook reklam ödemelerini çekemediği durumda reklam hesaplarını durdurabiliyor.

4.) Facebook İlkelerini İhlal Eden Reklamlar

Bu maddeyi bir örneklendirme ile açıklamak istiyorum. Örneğin; Cilt bakımı hizmeti veren bir güzellik merkezi olduğumuzu varsayalım. Reklam çıkarken öncesi sonrası görsellerini kullandığımızda Facebook reklam ilkelerine aykırı bir reklam çıkmış oluruz. Facebook botları bu durumu farkettiğinde ise reklam hesabımızı direkt olarak durduracaktır.  Diğer bir örnek müstehcen(cinsel) içerikli bir görsel kullandığınızda veya reklamları güvensiz bir web sitesine yönlendirdiğinizde yine aynı durumlar yaşanacaktır.

5.) Orantısız Reklam Bütçesi Harcaması

Facebook üzerinde yapmış olduğunuz tüm işlemler Facebook botları tarafından izlenmektedir. Günlük bütçeniz 50 TL iken bir anda 300 TL yapmanız Facebook’un dikkatini çekecektir. Reklam bütçenizi orantılı şekilde arttırmanızı öneririm.

6.) Reklamlardaki Açıklama Metinleri

Bir gönderiyi reklam çıkarken yazdığınız açıklamalarda argo kelimeler bulunmamalı veya dilbilgisi, noktalama işaretleri gibi hususlara dikkat edilmelidir. Eğer bir ürünü reklam çıkıyorsanız, ürünün yapabileceğinden fazlasını iddia eden veya insanları yanıltan sansasyonel bir dil kullanmaktan kaçının. Aynı zamanda bir çekiliş düzenliyorsanız şunları kazanacaksınız gibi davet mesajlarına da artık müsamma gösterilmiyor.

Kapatılan Facebook Reklam Hesabını Açma

Kapatılan veya durdurulmuş Facebook reklam hesabını açmaya çalışmadan önce problemin ne olduğunu anlamaya çalışmanızı ve sonrasında Facebook destek ekibiyle iletişime geçmenizi öneririm. Eğer Facebook reklam ilkelerine fazlasıyla aykırı bir durum yaşanmadıysa onlar size probleminiz ile ilgili yardımcı olacaklardır. Facebook destek ekibiyle nasıl iletişime geçeceğinizi aşağıda adım adım anlatıyorum.

Adım 1: https://www.facebook.com/business/help/support linkine gidelim.

Adım 2: Gelen ekranda sol kısımda bulunan Başlayın butonuna tıklayalım.

Kapatılan Facebook Reklam Hesabı Sorunları

Adım 3: Gelen ekrandan varlık seçimi (reklam hesabımızı) seçelim.

Kapatılan Facebook Reklam Hesabı Sorunları

Adım 4: Reklam hesabımız ile ilgili sorunumuzu seçelim. Örneğin; Reklam hesabım kapatıldı.

Kapatılan Facebook Reklam Hesabı Sorunları

Adım 5: Bu adımda en aşağıda bulunan Destek Ekibiyle İletişime Geç butonuna tıklayalım.

Kapatılan Facebook Reklam Hesabı Sorunları

Adım 6: Gelen ekranda iletişim bilgilerimizi doğru şekilde doldurarak problemimizle ilgili detaylı bir açıklama yazalım, eğer alabiliyorsanız ekran görseli ekleyerek E-Posta Gönder butonuna tıklarak ilerleyelim.

Kapatılan Facebook Reklam Hesabı Sorunları

Adım 7: Gelen  ekranda “Çok Yakında Destek Alacaksınız” şeklinde bir yanıt ile karşılacak ve bir mail alacaksınız. Bu süreçte Facebook’tan gelecek dönüşü beklemenizi öneririm.

Kapatılan Facebook Reklam Hesabı Sorunları

Eğer tüm anlatılanları yapmanıza rağmen bir çözüm bulamadıysanız soru cevap kısmından sorularınızı ekleyin probleminizi beraber çözelim.

Güncel İçerikler İçin Instagram Hesabımı Takip Edin!