fbpx
×

Meta Kampanyalarında Hedef Kitle Çakışması

Metada kampanyalarında hedeflemiş olduğunuz hedef kitleler çakışarak reklam setlerinizin performansını düşürüyor olabilir.

Hedef kitle çakışması meydana geldiği anda reklam setlerinizin yeterince yayınlanmamasına yol açabilir. Bunun nedeni ise birden fazla reklam setlerindeki hedef kitleler aynı açık artırmaya girdiğinde yani birbirleri içindeki benzer hedef kitleleri hedeflemeye çalışır.

Meta açık artırmaya giren hedef kitleler arasındaki performans geçmişi en iyi olan reklam setine nazaran diğer reklam setlerinin gösterilmesini engeller.
Reklamlarınızın birbiriyle rekabet halinde olması ödediğiniz ücreti arttırır. Aynı zamanda bütçe kullanımınızı verimsiz hale getirir. Bu sebeplerden dolayı Meta algoritması diğer reklam setlerinin gösterilmesini engeller.

Hedef Kitle Çakışması Nasıl Kontrol Edilir?

Adım 1: Meta Business Manager paneline giderek sol kısımdaki “Tüm Araçlar” butonuna tıklayın. Açılan menüden “Reklam Verme” altındaki “Hedef Kitleler” başlığına tıklayın.

Adım 2: Açılan ekranda karşılaştırmak istediğiniz mevcut hedef kitleleri seçin. (En fazla 5 adet seçebilirsiniz.)

Adım 3: Seçim yaptıktan sonra üst kısımda bulunan üç nokta (…) butonuna tıklayarak “Hedef Kitle Çakışmasını Göster” bağlantısına tıklayın.

Not: Açılan pencerede “Seçtiğiniz hedef kitle “Seçilen hedef kitle” olarak listelenir. Seçtiğiniz diğer tüm hedef kitleler Karşılaştırılan hedef kitleler kısmında listelenir.Aracın sağ üst köşesindeki açılır menüden seçim yaparak seçilen hedef kitleyi değiştirebilirsiniz. Seçtiğiniz herhangi bir hedef kitle arasından seçim yapabilirsiniz.

Hedef kitlelerden alacağınız çakışma bilgilerinin faydalı olabilmesi için hedef kitlelerin en az 10.000 Hesaplar Merkezi hesabından oluşması gerekir. Karşılaştıracağınız hedef kitleleri seçerken bunu aklınızda bulundurun.

Araçta hem “Çakışma” hem de “Seçilen hedef kitlenin çakışma %’si” gösterilir. Çakışma sütununda her iki hedef kitlede de bulunan Hesaplar Merkezi hesaplarının sayısı gösterilir. “Seçilen hedef kitlenin çakışma %’si” sütununda, her iki hedef kitlede de bulunan Hesaplar Merkezi hesaplarının sayısıyla seçilen hedef kitledeki toplam Hesaplar Merkezi hesabı sayısı karşılaştırılarak çakışma yüzdesi gösterilir. Seçilen hedef kitle ve karşılaştırılan hedef kitle şeklinde iki farklı seçim yapmanızın nedeni bu sütundur.

Açıklamaya yardımcı olacak bir örnek verelim:
Seçilen hedef kitlenizin 1.000.000 Hesaplar Merkezi hesabından oluştuğunu (buna A hedef kitlesi adını verelim), karşılaştırılan hedef kitlenizin 100.000.000 Hesaplar Merkezi hesabından oluştuğunu (buna B hedef kitlesi adını verelim) ve 800.000 kişinin her iki hedef kitlede de bulunduğunu varsayalım. “Seçilen” ve “karşılaştırılan” hedef kitlenin hangisi olduğu fark etmeksizin 800.000 sayısı sabit kalır. Ancak “seçilen” ve “karşılaştırılan” hedef kitlelerin yerini değiştirdiğinizde çakışma yüzdesi değişecektir. 800.000 kişide B hedef kitlesi, A hedef kitlesinin %80’iyle çakışır. Ancak seçilen hedef kitle A hedef kitlesi olursa bu sayı değişir. A hedef kitlesi, B hedef kitlesinin sadece %8’iyle çakışmaktadır. Dolayısıyla pratikte bu iki hedef kitle arasındaki çakışmalar, B hedef kitlesini hedefleyenlerden çok A hedef kitlesini hedefleyen reklam setleri için yayın sorunlarına yol açacaktır.

Bu yazımda sizlere Meta Kampanyalarındaki Hedef Kitle Çakışması Nedir? Hedef Kitle Çakışması kontrol edilir bunları anlattım. Umarım faydalı olmuştur.

Kafanıza takılan herhangi bir konu olursa daima benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımda dijital pazarlama ile ilgili güncel bilgi paylaşımlarında bulunuyorum. Beni sosyal medya hesaplarımdan takip etmek isterseniz linkleri aşağıya bırakıyorum.

Kendinize çok iyi bakın, bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

https://www.instagram.com/aliyanarofficial

https://www.youtube.com/c/aliyanarofficial

https://www.twitter.com/aliyanaroffical

Güncel İçerikler İçin Instagram Hesabımı Takip Edin!