fbpx
×

Facebook ve Instagram Mağazaları Kapanıyor 2023

Yanlış duymadınız, Facebook ve Instagram’da bir mağazanız veya ürün kataloğunuz varsa ve ürün kataloglarınıza özel dönüşüm reklamları veriyorsanız sizlere bu kötü haberi duyurmak zorundayım.

META, 5 Haziran 2023 tarihinde sadece Alışverişi Facebook’ta ve Instagram’da Tamamlama özelliği etkinleştirilmiş olan yeni mağazaları, Ticaret Yöneticisi ve Shopify üzerinden kullanıma almıştı.

Ancak 10 Ağustos 2023 tarihinden itibaren;

Alışverişi Facebook veya Instagram ile Tamamlama özelliğini ABD’de etkinleştirmemiş mağazalara artık erişilemeyeceğini duyurdu.

Yukarıdaki açıklamayı netleştirmekte fayda var; Alışverişi tamamlama özelliğini ancak ABD’de bölgesinde etkinleştirirseniz mağazanıza erişim sağlanacak.

Diğer bir husus ise; alışverişi mesajlaşma üzerinden tamamlama özelliğini kullanan ve insanların doğrudan Facebook veya Instagram aracılığıyla alışveriş yapmasına izin vermek yerine alışverişi tamamlamaları için onları bir e-ticaret sitesine yönlendiren mağazalarada artık erişelemeyecek. Eğer böyle bir mağazanız varsa dikkate almanızda fayda var.

Mağazalar aşağıdaki 21 ülkede açık kalacak;
Avustralya, Brezilya, Kanada, Danimarka, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Hollanda, Norveç, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan, Tayland, Birleşik Krallık ve Ukrayna.

Yukarıdaki 21 uluslararası ülke Alışverişi Facebook veya Instagram ile Tamamlama özelliğini etkinleştirmeden, META’dan gelecek bir sonraki duyuruya kadar Mağazalar özelliğini kullanmaya devam edecek.

Dünyanın geri kalanında: Alışverişi Facebook veya Instagram ile Tamamlama özelliği olmayan mağazalar desteklenmeyecektir.

META, Mağazaların Konumunu Nasıl Belirleyecek?

Belirli bir mağazanın konumu, ilişkili olduğu ticaret hesabının konumuna göre belirlenecektir.

Ticaret hesabının konumu, hesabı oluşturan kullanıcının konumuna (1 Nisan 2023’ten sonra oluşturulduysa) veya ticaret hesabıyla ilişkili bir Instagram hesabı veya Facebook Sayfası gibi varlıkların konumuna göre belirlenir (1 Nisan 2023’ten önce oluşturulduysa).

Bir ticaret hesabının konumundan bağımsız olarak, ABD’de Facebook veya Instagram’da alışverişi tamamlama özelliği etkinleştirilmiş olan mağazaya sahip tüm işletmeler mağazalarına erişmeye devam edecek.

ABD’de alışverişi tamamlamayı etkinleştirmek isteyen tüm işletmeler, gereklilikleri karşılamaları koşuluyla söz konusu özelliği Ticaret Yöneticisi’nde etkinleştirebilir.

Özetle 10 Ağustos 2023'ten itibaren:

  • Alışverişi Facebook veya Instagram ile Tamamlama özelliğini ABD’de etkinleştirmiş bir mağaza olmadıkları sürece, işletmeler artık Facebook Sayfalarında veya Instagram hesaplarında bir mağaza barındıramayacak.
  • Erişilebilir bir mağazası olmayan işletmeler, ürün etiketleme (gönderilerde, Reels videolarında veya hikayelerde) ve bir mağazayı ziyaret eden kişilerden elde edilen yeni özel/benzer hedef kitleler oluşturma dahil olmak üzere Mağazalar ile ilişkili özellikleri artık kullanamayacak.
  • Instagram’da, Mağazalardan bağımsız bir deneyimle yeni ve mevcut müşterilerin ürünleri geniş ölçekte keşfetmesini sağlamak için ürün etiketli reklamlar bir çözüm olarak sunulmaya devam edecek. Ürün etiketli reklamları aktif olarak kullanan işletmelerin herhangi bir eylemde bulunmasına gerek yoktur ve kampanyaları kesintisiz devam eder.

Bu yazımda sizlerle Facebook ve Instagram Mağazalarının kapanması ile ilgili haberi üzülerek aktarmak istedim. Buna benzer konularla ilgili güncel bilgiler için beni aşağıya bıraktığım sosyal medya hesaplarımdanda takip edebilirsiniz.

Kafanıza takılan herhangi bir konu olursa daima benimle iletişime geçebilirsiniz.

Kendinize çok iyi bakın, bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

https://www.instagram.com/aliyanarofficial

https://www.youtube.com/c/aliyanarofficial

https://www.twitter.com/aliyanaroffical

Güncel İçerikler İçin Instagram Hesabımı Takip Edin!