fbpx
×

Google Ads Akıllı Kampanya Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Google Ads Akıllı Kampanya Google Ads’i uzman olarak kullanmayı bilmeyen kişilerin reklam kampanyalarını kolayca oluşturmasını sağlayan birçok özelliği otomatikleştirilmiş bir kampanya türüdür. Yaklaşık 15 dakika içinde akıllı kampanya oluşturabilirsiniz.

Akıllı kampanyalar kullanarak reklamlarınızı Google Haritalar, Youtube,  Gmail, Google Arama Ağı iş ortağı web sitelerinde gösterebilirsiniz.

Not: Yeni bir Google Ads hesabı kurmaya çalıştığınızda kampanyanızı Akıllı olarak kampanya olarak kurmayı zorunlu hale getirmiştir. Hesabı kurduktan sonra akıllı kampanyayı kapatıp uzman moddaki diğer kampanya modellerini manuel olarak oluşturabilirsiniz.

Akıllı Kampanya Kurulum Şekli

Akıllı kampanyaları kullanmaya başlamak için bir bütçe belirlersiniz. Demografi ve konum tercihlerinizi belirterek Google’ın sizden istediği anahtar kelimeleri girerek ilerlersiniz. Kurulum oldukça basittir.

Google Ads hesabınız üzerinde Akıllı kampanya ve manuel olarak oluşturduğunuz diğer kampanyaları birlikte kullanabilirsiniz.

Akıllı Kampanya Avantajları

Kullanıcılar reklamınızı tıkladığında veya video reklamınız varsa ilk 30 saniyesini (ya da 30 saniyeden kısa videolarda tamamını) izlediğinde ödeme yaparsınız.

Otomatik çalıştığı için sürekli yönetmenize gerek yoktur.

Google arama, Google haritalar, Gmail, Youtube ve Google arama ağı iş ortağı web sitelerinde reklamlar yayınlamanıza olanak sağlar.

Kolayca belirleyeceğiniz demografik ve coğrafi bilgiler ışığında reklamları hızlıca müşterilerinize ulaştırır.

Akıllı Kampanya Nasıl Oluşturulur?

Adım 1: Google Ads panelinin sol bölümünde bulunan menüden “Akıllı Kampanyalara” tıklayarak açılan ekrandaki “Yeni Kampanya” butonuna tıklayın.

Adım 2: Açılan ekranda kampanya hedefinizi seçin kısmından “Hedef Kılavuzu Olmadan Bir Kampanya Oluşturun” hedefini seçeceğim.

Adım 3: Açılan ekrandaki kampanya türü kısmından “Akıllı Kampanya” olanı seçin.

Adım 4: Açılan ekranda mevcut bir “Google Business hesabınız varsa” bu hesaptaki konum bilgilerini kullanmak isteyecek. “Hayır, bu İşletme Profilindeki bilgileri Kullanma” seçeneğini işaretleyip bir sonraki adıma geçiyorum.

Adım 5: İşletmemizin ismini girip “Sonraki” butonuna tıklıyoruz.

Adım 6: Web sitesi adresimizi girip “Sonraki” butonuna tıklıyoruz.

Adım 7: Kendimize uygun reklam hedefimizi seçiyoruz. Ben “Daha Fazla Telefon Araması Almak” seçeneğini seçtim.

Adım 8: Bu ekranda daha önce vermiş olduğumuz web sitesi adresimizi tarayarak veya sektörümüze yönelik tahminlerde bulunarak alakalı alakasız ekran üzerinde yer alan başlık ve açıklama alanlarını doldurduğunu göreceksiniz. Bu alanları kendinize uygun şekilde doldurabilirsiniz.

Adım 9: Bu ekranda size bazı anahtar kelimeler önerecek kendinize uygun olanları seçebilir ya da “Yeni Anahtar Kelime” teması bağlantısına tıklayarak anahtar kelimeler girebilirsiniz.

Adım 10: Bu adımda ise reklamınızın gösterileceği konumu belirtmeniz gerekmektedir.

Ülke, İl, km veya çap olarak konumunuzu girebilirsiniz.

Adım 11: Açılan ekranda Google’ın önerdiği günlük bütçeler arasından size uygun olan bütçeyi seçebilir veya “Kendi Bütçenizi Girin” seçeneğini aktif ederek özel bir günlük bütçe belirleyebilirsiniz.

Adım 12: Gelen Ekranda “Sonraki” butonuna tıkladıktan sonra “dönüşüm” ekranı gelecek dönüşümleri kurmak istemediğim için “Atla” butonuna tıklayarak “Akıllı Kampanya Oluşturma” işlemini tamamlamış oldum.

Bu yazımda Google Ads Akıllı kampanya modelini açıklayıp nasıl kurabileceğinizi anlattım. Umarım faydalı olmuştur.

Kafanıza takılan herhangi bir konu olursa daima benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımda dijital pazarlama ile ilgili güncel bilgi paylaşımlarında bulunuyorum. Beni sosyal medya hesaplarımdan takip etmek isterseniz linkleri aşağıya bırakıyorum.

Kendinize çok iyi bakın, görüşmek üzere..

https://www.instagram.com/aliyanarofficial

https://www.youtube.com/c/aliyanarofficial

https://www.twitter.com/aliyanaroffical

Güncel İçerikler İçin Instagram Hesabımı Takip Edin!