fbpx
×

Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamı birden fazla başlık ve açıklama belirlenebilen reklam türüdür. Google girmiş olduğunuz başlık ve açıklamaları kullanıcıların aramalarına göre kombine ederek en çok performans gösteren reklamları kullanıcılara gösterir.

Not: Duyarlı Arama Ağı Reklamlarında en fazla 15 başlık (30 Karakter) ve 4 açıklama (90 Karakter) olarak girebilirsiniz.

Duyarlı Arama Ağı Reklamlarında kullanacağınız reklam içeriklerinizi kullanıcıların Google üzerinde yaptığı aramalarla eşleşecek şekilde oluşturmanız kampanya performansınızı arttıracaktır. Bu reklam türünde girmiş olduğunuz her başlık ve açıklama birbiriyle karıştırılarak kullanıcıların karşısına getirileceği için eklediğiniz içeriklerin birbirine uyumlu içerikler olmasına dikkat etmenizi öneririm.

Google, Duyarlı Arama Ağı Reklam gruplarını “İyi” veya “Mükemmel” reklam gücü şeklinde değerlendirmektedir. Reklamların “Mükemmel” değerindeki reklam gücüne sahip olması için sizden kaliteli ve birbirini tekrar etmeyen özel başlık ve açıklamalar istemektedir. 

Not: Reklamların gücü kampanya performansına etki etmektedir.

Kullanıcıların yaptığı aramalarda gösterilecek olan her reklamda özellikle görünmesini istediğiniz başlık ve açıklama varsa bu içerikleri “Başlık 1, Başlık 2, Başlık 3” ve “Açıklama 1” alanlarına eklemelisiniz.

Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamlarının Çalışma Şekli

Reklamı oluştururken size sunulan başlık ve açıklamaların tamamını doldurmanız, Google’a kullanıcıların yaptığı aramalar ile eşleşen reklamları göstermesi için yardımcı olur ve dolayısıyla bu yaptığınız hareket ile kampanya performansınız artabilir.

Siz bu başlık ve açıklamaları girdikten sonra Google bunları kombine ederek bir reklamda gösterilmek üzere en fazla 3 başlık ve 2 açıklama seçer. Reklamlarda gösterilen açıklamalarınız, kullanıcıların yaptığı aramalardaki kelimeler ile eşleşmesi halinde kalın harf ile görünmesi sağlanır.

Not: Duyarlı Arama Ağı Reklamlarını yeni oluşturuyorsanız hemen olumlu dönüş beklemek doğru bir yaklaşım olmayacaktır.  Reklam ayarlarını sağlıklı yaptığınızdan eminseniz ilk 5 gün reklamların ayarlarıyla oynamamalı ve en önemlisi öğrenme sürecinin tamamlanmasını beklemelisiniz. Kampanya performansınıza da etki eden Google’ın bildirdiği öneriler arasından size uygun olanları uygulamanızı tavsiye ederim.

Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamlarının Avantajları

  • Birden fazla başlık ve açıklamayı otomatik olarak kombine ederek kullanıcılara gösterir.
  • Oluşturulan başlık ve açıklama kombinasyonlarında en çok performans gösteren reklamları daha sık göstererek potansiyel müşterilere ulaşmanıza yardımcı olur.
  • Esnek reklam modeli ile mesajınızı potansiyel müşterilere kolayca ulaştırmanızı sağlar.
  • Başlık ve açıklamalarınızı müşterilerinizin sürekli ziyaret gerçekleştirdiği veya ilgilendikleri yere göre özelleştirmenize olanak tanır.

Bu yazımda Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamının ne olduğunu, nasıl kullanmanız gerektiğini ve nasıl oluşturabileceğinizi detaylarıyla anlattım. Umarım faydalı olmuştur.

Kafanıza takılan herhangi bir konu olursa daima benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımda dijital pazarlama ile ilgili güncel bilgi paylaşımlarında bulunuyorum. Beni sosyal medya hesaplarımdan takip etmek isterseniz linkleri aşağıya bırakıyorum.

Kendinize çok iyi bakın, bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

https://www.instagram.com/aliyanarofficial

https://www.youtube.com/c/aliyanarofficial

https://www.twitter.com/aliyanaroffical

Güncel İçerikler İçin Instagram Hesabımı Takip Edin!