fbpx
×

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Aracı

Anahtar Kelime Planlayıcı aracı (Keyword Planner) Google Ads reklamlarında kullanmak üzere yeni anahtar kelimeler keşfetmenize ve mevcut anahtar kelimelerin aylık aranma hacimlerini analiz ederek ve Google tarafından yeni tahminler almanızı sağlar.

Anahtar Kelime Planlayıcı Aracının Avantajları

 • Anahtar kelime konusunda bir fikriniz yoksa yeni anahtar kelimeler keşfedebilir ve kampanyalarınızda kullanmak üzere planlama yapabilirsiniz.
 • Anahtar kelimelerin aylık aranma hacimleri konusundaki bilgileri analiz edebilirsiniz.
 • Anahtar kelimelerin ort. bir aylık bütçe ile ne kadar gösterim, tıklama ve dönüşüm alabileceğinin analizini yapmanıza olanak sağlar.
 • Reklam çalışmalarına ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini bilmiyorsanız size bu konuda yardımcı olur.

Anahtar Kelime Planlayıcı Aracına Nasıl Ulaşılır?

Anahtar Kelime Planlayıcı aracına ulaşmak için aşağıdaki adımları sırasıyla yapmalısınız.

Adım 1: Google Ads paneline giriş yaparak ekranın sağ üst kısmında bulunan “Araçlar ve Ayarlar” butonuna tıklayın.

Adım 2: Açılan üst menüde “Planlayıcı” başlığı altından “Anahtar Kelime Planlayıcı” aracına ulaşabilirsiniz. Açılan ekranda sizi 2 ayrı başlık karşılayacaktır. “Yeni Anahtar Kelimeler Keşfedin” ve “Arama Hacmi ve Tahminlerini Alın”.

Yeni Anahtar Kelimeler Keşfetme

Nasıl Kullanılır?

Yeni Anahtar Kelimeler Keşfedin kutucuğuna tıkladığınızda açılan pencerede “Anahtar Kelimelerle Başlayın” ve “Bir Web Sitesi İle Başlayın” şeklinde 2 ayrı başlık karşılayacaktır. Ben birinci başlığı seçerek ilerliyorum.

Adım 1: İşletmenizle yakından alakalı ürün veya hizmetler girin alanına uygun bir kaç anahtar kelime girerek Dil ve Lokasyon seçimini kendinize uygun şekilde belirtin. Bir alt bölümde yer alan “Alakasız anahtar kelimeleri filtrelemek için bir site girin” kısmına size benzer sektörde yer alan firmaların web sitelerini girebilirsiniz. Bahsettiğim alanları doğru şekilde doldurduktan sonra “Sonuçları Görün” butonuna tıklayın.

Adım 2: “Anahtar Kelime Fikirleri” ekranında yazdığınız anahtar kelimelerle alakalı veya onlara benzer anahtar kelime listesi göreceksiniz. Öncelikli olarak tablonun sağ üstünde yer alan tarih kısmından belirli bir tarih aralığı seçerek tablodaki anahtar kelimelerin o tarih aralığına özel verilerini görebilirsiniz.

Anahtar Kelime Fikirleri Tablosundaki Başlıklar

 • Anahtar Kelimelerin Listesi (Alaka düzeyine göre)
 • Ort. Aranma Sayısı
 • Üç Aylık Değişim
 • Yıldan Yıla Değişim
 • Rekabet Oranı
 • Reklam Gösterim Payı
 • Sayfanın Üstü Teklifi (Düşük Aralık)
 • Sayfanın Üstü Teklifi (Yüksek Aralık)
 • Hesap Durumu

Not: Tablo üzerindeki sütunlarda yer alan yukarıdaki herhangi bir başlığa tıklayarak anahtar kelimeleri filtreleme yapabilirsiniz. Örneğin; “Ort. Aranma Sayısı” başlığına tıklayarak aylık en çok aranan anahtar kelimeleri sıralayabilirsiniz.

Tabloda yer alan anahtar kelimelerden size uygun olanlarını seçerek yeni bir kampanya oluşturabilir veya mevcut kampanyanıza ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda seçtiğiniz anahtar kelimelerden bir plan oluşturarak kelimeleri ileri tarihli oluşturacağınız kampanyalarda kullanabilirsiniz.

Seçtiğiniz anahtar kelimeleri plana ekleyerek sol bölümde bulunan “Tahmin” başlığına tıklayarak reklam bütçesi analizi yapabilirsiniz. Google Ads reklam bütçesini nasıl hesaplayacağınızı Google ads reklam bütçesi hesaplama yazımda anlatmıştım.

Bu yazımda sizlere Anahtar Kelime Planlayıcı aracını tanıttım. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Kafanıza takılan herhangi bir konu olursa daima benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımda dijital pazarlama ile ilgili güncel bilgi paylaşımlarında bulunuyorum. Beni sosyal medya hesaplarımdan takip etmek isterseniz linkleri aşağıya bırakıyorum.

Kendinize çok iyi bakın, bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

https://www.instagram.com/aliyanarofficial

https://www.youtube.com/c/aliyanarofficial

https://www.twitter.com/aliyanaroffical

Güncel İçerikler İçin Instagram Hesabımı Takip Edin!