fbpx
×

Google Tag Manager Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Google Tag Manager Nedir?

Google Tag Manager, web siteniz veya mobil uygulamanızı ziyaret eden kullanıcıların, belirlediğiniz dönüşüm eylemlerini gerçekleştirip gerçekleştiremediklerini anlamanıza yardımcı olmak için tasarlanmış ücretsiz bir aracıdır.

Google Tag Manager (GTM) aracı yardımı ile web sitenizdeki dönüşüm hareketlerini takip edebilir ve belirli kurallar oluşturup ölçümlemelerinizi yapabilirsiniz. Örneğin; Google ADS reklamlarınız üzerinden gerçekleşen dönüşüm işlemlerini rahatlıkla tespit edebilirsiniz.

GTM üzerinde oluşturduğunuz etiketler sizin belirlediğiniz belirli koşullar karşılandığı takdirde çalışmaktadır. Yani hangi etiketlerin hangi koşullar karşılandığında çalışacağına siz karar verirsiniz.

Google Tag Manager birçok Google aracını kendisine entegre edip ölçümleme ve hareket takibi yapabilmenize olanak sağlar.

Google Tag Manager kullanarak web sitenize ekleyeceğiniz bir çok etiket veya scripti GTM’ye tanımlayarak onları tek bir yerden kolayca yönetebilirsiniz. Örneğin; Google Analytics, Google Ads gibi araçların scriptlerini GTM’ye ekleyerek onları tek bir yerden yönetebilirsiniz. Bu sayede web sitenizde yer alan etiket karışıklılığının da önüne geçmiş olursunuz.

Google Tag Manager sadece Google araçlarının değil farklı platformlarında script ve etiketlerini ekleyerek ölçümleme yapmanıza olanak sağlar. Örneğin; Facebook Pixel, Criteo vb. platformları entegre edebilirsiniz.

Google Tag Manager İle Neler Yapılabilir?

Örneğin; Google Ads reklamlarınız üzerinden web sitenize gelip sitenizin herhangi bir yerinde bulunan telefon numarasına tıklayan ve sizi arayan kişileri sayabilirsiniz. Ya da whatsApptan yazan kişi sayısı veya form gönderenler gibi dönüşüm gerçekleştiren kişi sayısını ölçümleyebilirsiniz.

Facebook Pixel’ini entegre ederek kaç kişinin e-ticaret sitenizde ürünü sepete eklediğini  veya sipariş oluşturduğu ve buna benzer  işlemleri kolayca ölçümleyebilirsiniz.

Google Tag Manager Nasıl Çalışır?

Google Tag Manager üzerinde oluşturduğunuz etiket, tetikleyici ve değişkenler sayesinde web sitenize giren kullanıcıların gerçekleştirdiği eylemleri tespit eder.

Etiketler: Javascript ve Html scriptlerini bir etiket olarak tanımlamanızı sağlar. Örneğin; Google Ads Dönüşüm İzleme, Google Analytics, Facebook Pixel gibi platformların scriptlerini etiket olarak tanımlamanızı sağlar. Oluşturduğunuz bu etiketler Google Tag Manager’a ne yapması gerektiği konusunda bilgiler verir.

Tetikleyiciler: Oluşturduğunuz etiketin web sitenizin hangi sayfasında ve hangi koşulları sağladığında tetikleneceğini belirler.

Değişkenler: Tetikleyicilerde, belirli bir etiketin ne zaman tetikleneceğini belirten filtreleri tanımlamak için bir değişken kullanılır. (ör. url değişkeni “sitadresi.com/iletisim.html” içeriyorsa tetikleyici etkinleştirilir). Etiketlerde, dinamik değerleri yakalamak için değişkenler kullanılır. (ör. işlem değerini ve ürün kimliğini bir dönüşüm izleme etiketine iletir).

Google Tag Manager Hesabı Nasıl Oluşturulur? Web Sitesine Nasıl Entegre Edilir?

Adım 1: https://tagmanager.google.com adresine gidin. Açılan sayfada “Hesap Oluştur” butonuna tıklayın.

Adım 2: Hesap bilgilerini size uygun şekilde doldurun.

Adım 3: Kapsayıcı ve platform bilgilerini girin. Kapsayıcı kısmına herhangi bir isim veya web sitesi adresinizi girin ve “Oluştur” butonuna tıklayın. Google Tag Manager üzerinde eylemleri takip edeceğiniz “Hedef Platform”u seçin. Ben web sitem üzerinde gerçekleşen kullanıcı eylemlerini takip etmek istediğim için “Web” seçeneğini seçerek ilerliyorum.

Adım 4: Açılan ekranda GTM size 2 ayrı script kodu verecektir. Scriptleri web sitenize giderek GTM’nin istediği alanlara eklemeniz gerekmektedir. 

Not:

1.scripti: web sitenizin <head></head> etiketleri arasına eklemelisiniz.

2.scripti: web sitenizin <body> etiketinin hemen sonrasına eklemelisiniz.

Yukarıda anlattığım tüm işlemleri doğru şekilde yaptıysanız Google Tag Manager hesabınızı oluşturarak, GTM kodunu web sitenize entegre etmiş oldunuz demektir. Umarım faydalı olmuştur.

Kafanıza takılan herhangi bir konu olursa daima benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımda dijital pazarlama ile ilgili güncel bilgi paylaşımlarında bulunuyorum. Beni sosyal medya hesaplarımdan takip etmek isterseniz linkleri aşağıya bırakıyorum.

Kendinize çok iyi bakın, bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

https://www.instagram.com/aliyanarofficial

https://www.youtube.com/c/aliyanarofficial

https://www.twitter.com/aliyanaroffical

Güncel İçerikler İçin Instagram Hesabımı Takip Edin!