fbpx

Rakip Analizi Yapma

Dijital Pazarlamanın en önemli başlıklarından birisi olan rakip analizi yapma konusunu örnek bir araç ile sizlere aktaracağım. Similar Web Aracı ile rakiplerimizin dijital mecrada aldığı aksiyonları analiz edeceğiz.

Similar Web Aracı İle Rakip Analizi Yapma

Similar Web Aracı, rakip sitelerin trafik kaynaklarını ve bu trafiklerin nerelerden geldiğini analiz etmenize yarayan web tabanlı bir araçtır. Aracın ücretsiz versiyonunu kullanarak alanında başarılı olmuş rakiplerinizin yaptığı uygulamalar konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Rakip Web Sitesine Gelen Trafikler

Örneğin; Rakibinizin sektörel olarak Dünya ve Türkiye üzerindeki popülerlik sıralamasını bulabilirsiniz. Rakibinizin internet sitesine masaüstü ve mobil web tarayıcılarından gelen aylık ziyaretçi sayılarını da analiz edebilirsiniz. Eğer yurtdışında satış yapma gibi bir fikriniz varsa Rakibinizin sitesine hangi ülkelerden trafik aktığını analiz ederek o ülkelere yoğunlaşabilirsiniz.

Hangi Kaynaklar Üzerinden?

Rakibinizin sitesine gelen ziyaretçilerin hangi kaynaklar üzerinden ve hangi referanslar ile geldiğini analiz edebilirsiniz. Bir sonraki görselde rakip siteye gelen ziyaretçilerin hangi kanallar vasıtasıyla geldiğini belirtiyorum.

  • Url alanına site adresini yazıp direk gelen ziyaretçilerin değerleri
  • Blog, forum veya haber siteleri üzerinden yapılan paylaşımlar vasıtasıyla gelen ziyaretçilerin değerleri
  • Arama motorları üzerinden arama yaparak veya reklamlara tıklayarak gelen ziyaretçilerin değerleri
  • Sosyal medya hesapları üzerinde yapılan paylaşımlar vasıtasıyla gelen ziyaretçilerin değerleri
  • Yapılan E-Mailing çalışmaları ile gelen ziyaretçilerin değerleri
  • Görüntülü reklam ağlarından gelen ziyaretçilerin değerleri

Örneğin aşağıda Ayakkabı sektöründe olduğumuzu farz ederek rakibimiz olan ayakkabidunyasi.com.tr sitesinin dijital alanda yaptığı işlemleri analiz edelim.

Birinci bölüm Global Rank bölümü rakibimizin dünya üzerindeki sıralaması. İkinci bölüm Country Rank bölümü Türkiye üzerindeki sıralaması. Üçüncü bölüm Category Rank rakibimizin kategorisel olarak en iyi sıralama sonuçlarına girdiği kategori.

Rakip Analizi Yapma

Rakibimiz hangi ülkelerde daha etkin rol oynamış ve potansiyel kitlesi hangi yurtdışı ülkelerinde daha etkin aşağıdaki görseldeki alandan analiz edebiliyoruz.

Similar Web Aracı İle Rakip Analizi Yapma

 

Rakibimizin web site ziyaretçilerinin hangi kanallar vasıtasıyla geldiğini aşağıdaki görseldeki grafikten analiz edebiliyoruz.

Rakip Analizi Nedir

Rakibimizin sitesine gelen ziyaretçilerin hangi siteler aracılığı ile ulaştığını aşağıdaki görseldeki referrals başlığı altında gözlemleyebiliyoruz.

Rakip Analizi Nasıl Yapılır

Rakibimizin sitesine Arama Motorları, Reklamlar veya Sosyal Medya vasıtasıyla gelmiş olan ziyaretçilerin verilerini aşağıdaki görseldeki alanlardan detaylı şekilde analiz edebiliyoruz.

Similar Web Aracı İle Rakip Analizi Yapma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir