fbpx
×
Yaratıcı Reklam

Yaratıcı Reklam

Konuya David Ogilvy’in “Reklamınız Satmıyorsa Yaratıcı Değildir.” Sözüyle giriş yapmak istiyorum. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz veya kullandığımız “Kreatif” kelimesinin hakkını veriyor musunuz? Paylaştığınız gönderilerde, ürünleri veya hizmetleri tanıtırken gerçekten “Kreatif” olabiliyor musunuz?

Ne Demek Oluyor Bu?

Instagram veya diğer sosyal medya hesaplarınızda yaptığınız tüm paylaşımlar müşterilerinizin dikkatini çekecek nitelikte olmalı ki müşteriler sizi hafızasına kazıyabilsin. Yaptığınız kampanyalardaki yaratıcı paylaşımlar insanların ilgi odağıdır ve sizi hedeflerinize ulaştırmada etkin rol oynar.

David Mackenzie Ogilvy Kimdir?

David Mackenzie Ogilvy İngiliz doğumlu başarılı bir reklamcıdır . Reklamcılığın en önemli isimlerinden birisidir. Reklamcılık kariyerine başlamadan önce satış ile ilgileniyordu. Satıştaki başarısı patronunun dikkatini çekmiş ve diğer satışçılar için bir kılavuz hazırlamasını istemişti. Ogilvy’nin hazırladığı kılavuz oldukça başarılı oldu ve o sırada Mather & Crowther isimli Londra merkezli reklam ajansında çalışan abisi Francis Ogilvy bu kılavuzu ajanstakilere gösterdi ve David Ogilvy’nin reklamcılık kariyeri başladı. Sonraki süreçte ABD’ye gitti ve Londra’daki ajansın desteğiyle kendi reklam ajansını kurdu ve büyük reklam kampanyalarına imza atarak sektörün en önemli isimleri arasına girdi.

Sizce Ogilvy’nin Reklamcılık Sektöründeki Başarısının Sırrı Neydi?

Öncelikli olarak iyi bir pazarlamacıydı o aşikar. Ama bunun yanı sıra yaptığı büyük ve yaratıcı reklam kampanyaları ve biraz da şans diyebiliriz.

Yaptığınız Başarılı Kampanyalar İle Kendi Şansınızı Yaratın

Bu konuya basit bir örnek ile değinmek istiyorum. Instagram’da birçok fenomen hesabında çekiliş gönderileri yayınlıyor ve bu gönderilerin çoğunluğu hedefine ulaşarak başarılı oluyor. Çünkü insanlar yapılan kampanyalara ilgi gösteriyor ve ücretsiz olması da kullanıcıların dikkatini çekiyor. Burada fenomenler kendi şanslarını yaratıyor diyebiliriz. Dikkat edin burada “Çekiliş” sadece bir araç olarak kullanılıyor. İnsanların dikkatini üzerinize toplayacak ve onların size takipçi getirmesini sağlayacak araçlar bulup kendi şansınızı yaratabilirsiniz.

Fırsatları Kullanarak Müşteri Çekme

Dünyayı saran Covid19 sürecinde büyük işletmelerinde bu durumdan etkilendiğini fakat hiçbir şekilde ipleri elden bırakmadığını rahatlıkla görebiliyoruz. Eğer kullanmayı bilirseniz, bu süreç sizin için kaçınılmaz bir fırsat olabilir. Örneğin; LC Waikiki geçen yaptığı başarılı reklam kampanyasını duydunuz mu? Eğer duymadıysanız, İllaki duyacaksınız! Instagram hesabımda paylaştım: “#altıevüstüiş” etiketli kampanya. Biraz bahsedeyim; “Kampanyada Kadın ve Erkek mankenlerin alt kısmına evde giydiğimiz picama ve eşofman giydirilmiş, üste ise iş kıyafetleri.” İçinde bulunduğumuz süreçte oldukça etkili ve yaratıcı bir reklam kampanyası olmuş, hesabımda paylaştım, incelemenizi öneririm”. Satışlarınızın azalması, müşteri kaybetmek oldukça can sıkıcı hareketlerdir. Bu hareketlerin önüne geçebilmek için bu fırsatı bir değerlendirin derim.

 

Güncel İçerikler İçin Instagram Hesabımı Takip Edin!